BMW i3 - nová dimenze /e/mobility

pondělí, 01 červenec 2013 00:00

Mnichovská automobilka BMW, první z německých výrobců aut, vstoupila na konci roku 2013 do segmentu elektromobilů v ČR . A nutno říci, že to v Mnichově, lépe řečeno v Lipsku vzali pěkně od podlahy. Nově vybudována továrna v Lipsku na výrobu modelu i3 a později také i8, je energeticky zásobena z obnovitelných zdrojů, materiály použité pro výrobu nového elektromobilu jsou také velmi ekologické, jsou zde použity například recyklované pet lahve. Měli jsme možnost se s novou i3 pár dnů svézt.

 

Design je velmi zajímavý a futuristický, při vývoji bylo hodně dbáno na hmotnost, karoserie je celá z karbonu, a baterie jsou umístěny v bateriovém rámu pod autem. BMW u tohoto modelu zvolilo koncepci „vše vzadu“, to znamená, že vzadu umístěný elektromotor pohání zadní nápravu. Vůz tak váží pouhých 1 270 kg, což je na elektromobil výborná hmotnost.

Baterie mají kapacitu 18,8 kWh, (Nissan Leaf má 24 kWh) v dojezdu tedy není BMW žádným rekordmanem, 150 – 190 km však na městský elektromobil  bohatě stačí. Udávaná spotřeba 12,9 kWh/100 km je laboratorní hodnota, během našeho testu se pohybovala okolo 17 kWh/100 km. Nutno ale říci, že test probíhal v nízkých teplotách a při našich přesunech jsme plně využívali komfortu topení, které mimo jiné funguje skvěle. Elektrický bavorák nabízí 3 jizdní režimy. Comfort, Eco Pro a Eco Pro +. Režim Comfort nikterak neomezuje pohodlí Vašeho cestování, klimatizace, topení, a všechny spotřebiče fungují bez omezení a naplno. V režimu Comfort se dojezd v našich podmínkách pohyboval okolo 100 km. Režimy Eco Pro a Eco Pro + zvyšují dojezd, samozřejmě na úkor pohodlí. Zmírní se účinnost topení, sníží se odezva na plynový pedál a v režimu Eco Pro + dokonce BMW vypne topení a klimatizaci a elektronicky omezí maximální rychlost na 90 km/h. V tomto posledním režimu nám palubní počítač ukázal dojezd někde okolo 130 km.

 

               

 

Co je na BWM i3 inovativní je konektivita a komunikace automobilu s řidičem a také se serverem BMW on line. Auto si zde stahuje aktuální informace o počasí, dopravní situaci a také o výškovém profilu plánované trasy. Zadáte – li tedy do navigace Vaší cílovou destinaci, vůz sám vyhodnotí situaci a nabídne Vám nejoptimálnější a energeticky nejvýhodnější trasu do Vašeho cíle. V úvahu bere samozřejmě převýšení a také teplotní rozdíly. Samozřejmostí jsou informace o dobíjecích stanicích v blízkosti, jen jsme malinko postrádali informace o příkonu a možnostech nabíjení.

 

Nabíjet BMW i3 je možné všemi možnými způsoby, které naše infrastruktura dovoluje. Pokud máte doma pevné parkovací místo, můžete BMW i3 zcela jednoduše nabíjet pomocí BMW i Wallboxu. Tato nabíjecí stanice, která se montuje na stěnu domu nebo garáže, nabíjí vůz BMW i3 až o 30 - 60 % rychleji, než nabíjecí kabel za standardní výbavy – takže je vůz BMW i3 za 3 nebo 6 hodin plně nabitý (dle typu Wallboxu a dostupné elektrické sítě). Nabíjet lze také z veřejných dobíjecích stanic, nebo z jakékoliv zásuvky 230 V (16A). BMW i3 umí také DC rychlodobíjení, kdy speciální dobíjecí stanice dokáže akumulátory dobít za 30 minut z 0 – 80% kapacity. Bohužel zatím tyto rychlodobíjecí stanice nejsou v ČR k dispozici. (únor 2014). Německé automobilky zvolily totiž pro rychlodobíjení jiný typ koncovky, než francouzské (Peugeot iOn, Citroen C-zero, Renault Zoe), nebo japonské (Nissan Leaf) Ty používají licencovaný systém ChAdeMo. Německé automobilky (BMW i3, VW e-UP, VW E-golf) pužívají  koncovku COMBO DC. Během našeho testu jsme nabíjeli z domovní zásuvky a nabíjecí cyklus trval cca 8 hodin.

 

BMW k nové i3 nabízí také službu Connected drive, kterou jsme si také vyzkoušeli. Pomocí chytrého telefonu můžete kontrolovat některé funkce vozu. Můžete například na dálku sledovat stav nabíjení,  stav baterie, vůz na dálku pomocí telefonu odemknout, rozsvítit světla, nebo zjistit jeho aktuální polohu. Funkce, která se nám však nejvíce líbila, pokud je vůz připojen do sítě, můžete na dálku ovládat také klimatizaci, v zimních teplotách tak přišlo vhod předehřátí vozu z elektrické sítě.

 

Celkově nové BMW i3 působí velmi dospěle a použitelně. Za 2 dny jsme s vozem najezdili cca 400 km, zvládli jsme i stokilometrovou cestu mimo Prahu a vůz jsme si zamilovali. Vše je intuitivní, jednoduchý a pokud zvládáte obsluhu dotykového chytrého telefonu také praktické. Zdá se, že vstup německých automobilek do tohoto segmentu v ČR, který BMW odstartovalo, přinese posun elektromobility i v našich končinách k lepším zítřkům.

Další informace

  • Značka vozu: BMW
  • Model vozu: --
  • Druh pohonu: Elektromobil

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

  • Oblíbené články
  • Katalog značek
Fiat
05 čec, 2012

www.fiat.cz

Audi
05 čec, 2012

www.audi.cz

Mitsubishi
05 čec, 2012

 www.mitsubishi.cz

Mazda
05 čec, 2012

  www.mazda.cz

You are here:   HomeElektromobilyBMW i3 - nová dimenze /e/mobility
: